Jak chronić sofę przed zabrudzeniem?

Sofa i fotele to meble, które są najczęściej używane podczas spotkań w gronie przyjaciół. Często zdarza się, że coś się rozleje lub rozsypie, pozostawiając po sobie plamy i tłuste ślady. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć sofę?

Narzuta na sofę – skuteczna ochrona

Jest to najlepszy sposób, aby uchronić mebel przed zabrudzeniem. Narzuta nie tylko zapobiega plamom, ale dobrze dobrana może ożywić nieco wystrój salonu. Pranie kanap jest dość kłopotliwe, gdyż podczas czyszczenia na mokro bardzo długo schną. Na rynku są dostępne specjalne narzuty na sofę, które od spodu posiadają warstwę nieprzemakalnego materiału. Dzięki temu chronią kanapę przed wszelkiego rodzaju rozlanymi płynami oraz wsiąkaniem potu.

Sofa skórzana – jaką narzutę wybrać?

W przypadku kanap ze skóry oraz materiałów skóropodobnych trudno jest znaleźć odpowiednia narzutę, gdyż te zwyczajnie się z nich ześlizgują. Jest na to jeden sprawdzony sposób. Potrzebny będzie do tego pistolet do kleju na gorąco. Wystarczy zakupić jakąkolwiek narzutę, a następnie z jednej strony całość pokryć falistymi liniami z kleju i pozostawić do wyschnięcia. Działa to w taki sam sposób, jak mata antypoślizgowa, dzięki której narzuta nie będzie ślizgać się po powierzchni sofy.

Należy pamiętać, aby wszystkie narzuty regularnie prać, nawet wtedy, kiedy nie posiadają widocznych gołym okiem zabrudzeń. Podczas siedzenia czy leżenia na kanapie, ludzki pot wraz z drobinkami złuszczonego naskórka, wnikają we włókna nie tylko zanieczyszczając narzutę, ale również sprzyjając rozwojowi roztoczy, bakterii i grzybów.