Rower – świetny sposób na podróżowanie

Każdy z nas od kiedy nauczył się chodzić i mówić, pragnął nauczyć się jeździć na rowerze. Bardzo dobrze sprawdzają się przy nauce jazdy na rowerze dodatkowe koła boczne. Równie cenne są rady kogoś kto już potrafi jeździć na rowerze. Cały widz polega na tym aby nauczyć błędnik by potrafi utrzymać równowagę. Istnieją 3 główne typy rowerów czyli: rowery miejskie, rowery górskie oraz rowery szosowe. Każdy z typów ma swoje wady i zalety. Zanim wybierzemy rower dla siebie musimy określić jakie są nasze oczekiwania wobec roweru oraz to gdzie będziemy nim jeździli.

Jaki rower wybrać?

Teraz opiszę każdy z typów. Pierwszy, który wpada na blat są rowery szosowe. Jest to typ roweru przystosowany to jak najszybszej jazdy. Ma specjalnie do tego przystosowane koła, są dużo cieńsze niż w przypadku pozostałych dwóch typów. Sylwetka w jakiej siedzimy na rowerze jest również charakterystyczna, jest bardzo aerodynamiczna. Rowery szosowe mają bardzo charakterystyczną kierownicę, tą to tak zwane „widełki”. Zmiana biegu odbywa się przy pomocy specjalnie do tego przystosowanych manetek, znajdujących się na ramie, bądź klamko – manetek znajdujących w dźwigni hamulców. Rowery szosowe są zazwyczaj dużo lżejsze o innych i rozwijają największe prędkości.

Drugim typem który poddam analizie są to rowery górskie. Również bardzo charakterystyczne w swoim wyglądzie. Kierownica tego typu roweru jest zazwyczaj prosta i o wiele szersza niż roweru szosowego. Koła mają o wiele szerszy bieżnik oraz są takiej samej wielkości jak w szosie bądź większe. Przekładnia biegów jest dostosowana do stromych podjazdów, znaczy to że koła kręcą się wolniej niż pedały co daje nam ogromną siłę. Czym byłby rower górski bez amortyzatorów. Jest to przedmiot bardzo pomocny zwłaszcza przy stromych zjazdach.

Trzecim najpopularniejszym typem roweru jest rower miejski. Jako że w miastach znajduje się coraz więcej samochodów, to poruszanie się po nim jest coraz bardziej problematyczne, nawet komunikacja miejska nie pomaga. Rowery miejskie są rozwiązaniem na ten problem. Można bezpiecznie i szybko dojechać takowym rowerem na uczelnie, do pracy czy nawet na zakupy. A co ważniejsze możemy praktycznie wszędzie zostawić taki rower a żeby zaparkować auto trzeba się trochę natrudzić.

Należy pamiętać że bezpieczeństwo jest niezwykle ważne więc zawsze trzeba używać kasku ochronnego na głowę.

Po więcej informacji na temat rowerów zapraszamy na stronę mcsport.pl