LTE.jpg

Internet LTE

Od kilku lat możemy oglądać reklamy zachwalające LTE, ale dopiero od roku wszyscy czołowi operatorzy komórkowi posiadają tę technologię. Czy ta technika jest dużo lepsza od 3G?

Obecnie internet w telefonie jest powszechną rzeczą, jak kiedyś SMS-owanie i telefonowanie. Te dwie opcje oczywiście dalej istnieją, jednak w dużo mniejszej mierze niż kiedyś. Obecnie smartfon to nasz przenośny komputer, gdzie możemy wykonać przelew, sprawdzić rozkład, a nawet pisać na komunikatorach bez konieczności SMS-owania.

Tak jak kiedyś były darmowe minuty, tak teraz dostajemy w pakiecie darmowy transfer internetowy. Jednak szybkość łącza, prędkość przesyłu danych, zależy od standardu: 2G, 3G bądź 4G (LTE). Jest to głównie ograniczone przez możliwości techniczne danego modelu. Producenci samrtfonów prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów do potrzeb telekomunikacyjnych (gdzie także te firmy coraz bardziej ulepszają możliwości LTE).

Możemy rozróżnić 3 główne typy techniki mobilnego internetu: 2G, 3G i 4G.

2G – GPRS [G], osiągający maks. 50 kb/s (obecnie nieużywany)  i EDGE [E], osiągający 1Mb/s

3G – HSPA [H] – odbiór:  14 Mb/s , wysyłanie: 5,8 Mb/s i HSPA+ [H+] bądź [3G] – odbiór: 28 Mb/s, wysyłanie 11 Mb/s

4G – LTE [LTE] badź [4G] – zapewnia (w teorii) pobieranie 300 Mb/s, wysyłanie 50 Mb/s

W praktyce wygląda to trochę inaczej. Reklamy przekonują nas, że obecnie w Polsce LTE sięga prędkości 150 Mb/s. Fakt, to prawda, ale w laboratoriach i na całość. Jednak – LTE jest dużo szybsze od 3G. Jednym z największych problemów najnowszego rozwiązania mobilnego jest to, że jego zasięg w naszym kraju jest dość mały (tak jak to było z 3G parę lat temu). Spowodowane to jest wysoką częstotliwością, na jakiej operuje LTE. A jak wiadomo – im wyższa częstotliwość tym krótszy zasięg.