chlodzenie-wodne.jpg

Kompaktowe chłodzenia wodne

Czym są kompaktowe chłodzenia wodne?

Jak dobrze wszyscy wiedzą, ciecz jest dużo lepszym nośnikiem ciepła od gazu. Coraz więcej ludzi decyduje się na inwestowanie w chłodzenie wodne komputera, szczególnie biorąc pod uwagę wydajność i niesamowity wygląd komputera.

Od niedawna producenci takich chłodzeń stwierdzili, żeby przybliżyć tę technologię ludziom w ich domowym zaciszu, dlatego rozwiązaniem miały się okazać zestawy kompaktowe. Poniżej znajdują się porównania niektórych z nich

 

Trochę teorii

Od zwykłych konstrukcji, które każdy mógł wykonać sam, różni je niewiele. Głównie to uproszczona budowa jak i  całkowite zamknięcie konstrukcji, przez co użytkownik nie ma możliwości wymiany bądź dodania jakiegokolwiek z elementów. Obecnie więc posiadać to może każdy, nawet mało doświadczony użytkownik komputera.

 

Budowa

  • BLOK WODNY

Nadrzędnym elementem jest oczywiście blok wodny. Odbiera on ciepło z procesora (dokładnie z IHS – Heatspreadera, rozpraszacza ciepła), a następnie oddaje energię do krążącego w układzie płynu. Na sprawność tego elementu ma głównie wpływ zastosowany materiał, aczkolwiek również ważną role sprawuje odpowiednio wyprofilowane kanały przepływowe.

Główny materiał wykonawczy to miedź i aluminium. Cu ma dużo lepszą zdolność przewodzenia ciepła, jednak trzeba za to zapłacić dosyć wygórowaną cenę. Kolejną wadą jest to, że może okryć się śniedzią (zasadowe węglany) – niekorzystnie to wpływa na estetykę i wydajność. Jednym z rozwiązań jest pokrycie miedzi niklem, co oprócz dodania eleganckiej błyszczącej powierzchni, to dodatkowo chroni miedź przed wszelakimi nalotami oraz spowalnia proces korozji elektrochemicznej

Resztę wykonuje się z tańszego aluminium

  • CHŁODNICA

Jeden z trzech elementów, które można rozróżnić gołym okiem. Radiatory, podobnie jak w bloku wodnym, wykonane są z miedzi bądź aluminium (kanaliki oraz użebrowanie). Często się również zdarza, że poszczególne komory wykonane są z mosiądzu.

Odpromienniki wykonane są w różnych rozmiarach – zaczynając od 120mm dla pojedynczego wentylatora (ewentualnie dwóch „push-pull”), kończąc na rozbudowanych konstrukcjach 3×120.

  • POMPA CIECZY

Ostatnim składnikiem naszej konstrukcji jest pompa, która dba o prawidłowy przebieg cieczy w układzie. Główną konstrukcję, stosowaną przez producentów, jest konstrukcja wirnikowa, która jest zintegrowana z blokiem CPU, tworząc zespół potocznie nazywany „bloko-pompką”.

  • JAK TO JEST ZROBIONE

Wszystkie te elementy są połączone za pomocą węży, fabrycznie napełnione płynem chłodniczym oraz (przeważnie) szczelnie zamknięte. Jedyne co trzeba zrobić to umieścić całość w obudowie komputera i podłączyć okablowanie. I voilà