core-i7-inside.jpg

Procesory do laptopów – Intel Core i7-6700HQ oraz Core i7-6820HK

Najnowsza laptopowa architektura Intela, Skylake, która zastępuje starsze modele z rodziny Broadwell oraz Haswell, wydała 2 nowe procesory – czterordzeniowe (ośmiowątkowe)  Intel Core i7-6700HQ oraz Core i7-6820HK. Są to procesory szóstej generacji, gdzie miesiąc wcześniej zostały wydane stacjonarne jednostki (z odblokowanym mnożnikiem).

Do sklepów już trafiają modele laptopów (głównie dla graczy) z w/w procesorami. Ceny samych procesorów z konfiguracją karty graficznej GeForce GTX 960M zaczynają się od 4400 zł. Mocniejsza karta jeszcze bardziej zabierze nam pieniądze  z portfela –  za GeForce GTX-em 970M trzeba zapłacić minimalnie 5500 zł. Niedługo mają się pojawić kolejne laptopy z jeszcze mocniejszymi kartami, przez co jeszcze droższymi.

         

Procesory Intel Skylake należą do szóstej generacji, wykonane w nanotechnologii – 14nm, a kontroler pamięci obsługuje DDR4. Spore zmiany w budowie wymusiły nową podstawkę oraz nowe chipsety. Firma Intel przedstawiła 5 modeli tego typu procesorów – 2 z odblokowanym mnożnikiem, przeznaczone do urządzeń klasy desktop – Core i5-6600K oraz Core i7-6700K. Następnie potem przedstawiono procesory z ograniczonym potencjałem podkręcania i zablokowanym mnożnikiem –  Core i5-6600, Core i5-6500 i Core i5-6400, kierowane do mniej zamożnych użytkowników komputera.

 

Bardzo ważną rzeczą jest, by sprawdzając wydajność procesora nie patrząc tylko na jeden model komputera, ponieważ od producenta zależy, jak działa tryb turbo pod obciążeniem oraz jak chłodzony jest układ. Jest to związane ze spowolnieniem taktowania ze względu na zbyt wysoką temperaturę.