Co to jest czujnik indukcyjny?

Czujniki indukcyjne najczęściej stosowane są w automatyce, ich głównym zadaniem jest wykrywanie ruchu i położenia danych elementów urządzeń, różnego typu, i maszyn. Czasami wykorzystuje się je również do detekcji obecności detali na maszynie. W tym przypadkiem warunkiem jest, że dany detal jest wykonany z metalu.

JAK DZIAŁA CZUJNIK INDUKCYJNY?

Czujniki indukcyjne działają bezdotykowo a ich dokładnie zamknięta konstrukcja sprzyja ich długotrwałej i bezawaryjnej pracy. Oprócz tego są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju złe warunki atmosferyczne, czyli na zbyt duże zapylenia, różne temperatury czy dużą wilgotność.
Czujnik indukcyjny już z odległości kilku milimetrów od czoła danego czujnika, potrafi wykryć metal, który jest zamontowany w danym miejscu. Otrzymujemy wtedy sygnał, który jest przerzucany do wzmacniacza. Dzięki temu od razu możemy sterować podłączonymi sterownikami takimi jak przekaźniki, styczniki czy wejścia sterowników PLC.

DO CZEGO SŁUŻĄ CZUJNIKI INDUKCYJNE?

Dzięki takim czujnikom możemy z powodzeniem kontrolować położenie części metalowych w maszynie. Mamy pod kontrolą wszelkiego rodzaju przemieszczenia i ruchy mechanizmów, które wchodzą w skład maszyn sterowanych automatycznie.

RODZAJE CZUJNIKÓW

Spotyka się wiele rodzai czujników indukcyjnych. Różnią się one na ogół swoją budową i materiałem z jakiego są wykonane. Mamy więc czujniki w obudowach cylindrycznych i prostopadłościennych z ruchomą głowicą, czujniki o zmiennym napięciu lub stałym. W ofercie producentów są także czujniki indukcyjne z różną średnicą, wysuniętym czołem czy odsłoniętym czołem. Zawsze można dobrać odpowiedni czujnik a co za tym idzie taki, który doskonale w maszynie będzie spełniał swoją rolę.

WARTO JEST STOSOWAĆ CZUJNIKI INDUKCYJNE

Bardzo dobrze jest korzystać z takich czujników. Wykazują one dużą prostotę w swoim działaniu, są bezawaryjne i doskonale spełniają swoje zadania.

Zapraszamy bliżej poznać się z tematem tutaj: http://induprogress.pl/produkty/komunikacja-i-pomiary/czujniki-indukcyjne/